What you'll learn:
- Samodzielnie zainstalujesz i skonfigurujesz Linuxa
- Będziesz poruszać się w systemie za pomocą linii komend
- Poznasz podstawy konfiguracji systemu
- Będziesz znać sytuacje w jakich naleźy użyć odpowiednich opcji
- Będziesz pamiętać najczęściej używane opcje najpopularniejszych komend
- Będziesz gotowy do nauki administracji lub skryptowania
Dlaczego ten kurs?
Bo mimo, że to kurs VIDEO, to masz tu PRAKTYKĘ, PRAKTYKĘi jeszcze raz PRAKTYKĘ
... to jedyny kurs z tak dużą ilością zadań i quizów - zdaniem autora, samo patrzenie nie wystarczy żeby się nauczyć. Do nauki jest potrzebna praktyka. Dlatego do każdej lekcji masz quiz, który sprawdza czy uważnie obejrzałeś film i zadania do samodzielnego rozwiązania z odpowiedziami!
... mimo, że kurs jest przewidziany dla początkujących, to właściwie cały jest poświęcony linii komend zwanej shellem, a dokładniej shellem Bash. Uczysz się więc profesjonalnej pracy z Linuxem, tak jak Linux został zaprojektowany i w takiej postaci jak go spotkasz w komercyjnych zastosowaniach! No merci!
...komendy są prezentowane w logicznej kolejności, a nie alfabetycznie. Wybrane są te najpopularniejsze, najużyteczniejsze i najważniejsze
a dla każdej prezentowanej komendy zobaczysz kilka praktycznych zastosowań z wykorzystaniem kilku najczęstszych opcji. Znaczenie opcji każdorazowo jest tłumaczone na przykładzie
Tylko na tym kursie masz szansę rzeczywiście się czegoś nauczyć - a sądzę, że właśnie na tym Ci zależy
Linux. System operacyjny słynący ze stabilności, niezawodności i bezpieczeństwa. Opierają się na nim liczne rozwiązania informatyczne w tym również te najbardziej strategiczne: Cisco, CERN, Toyota, Peugeot , Giełda w Nowym Yorku, Amazon, Panasonic, IBM, Google, Wikipedia , szkoły w Szwajcarii i uniwersytety w Niemczech, Czeska Poczta, Sąd Federalny w USA, American Postal Service, Commercial Bank of China, francuski parlament, a nawet amerykańskie łodzie podwodne – tam wszędzie jest wykorzystywany Linux. Nie ma wątpliwości, że myśląc o profesjonalnej karierze w IT – Linuxa po prostu wypada znać.
Linux jest instalowany jako platforma serwerowa i w takim przypadku jest zazwyczaj pozbawiony interfejsu graficznego. Dlatego jeśli chcesz rozpocząć profesjonalną przygodę z Linuxem, to nie ma innego wyjścia jak właśnie dobrze opanować pracę z linią komend.
Celem tego kursu jest przedstawienie systemu tym, którzy Linuxa (czy szerzej mówiąc Unixa) nie znają wcale, albo bardzo mało. Tu nauczysz się esencji korzystania z Linuxa, bo poznasz linię komend: shell Bash.
Nie będzie mydlenia oczu interfejsem graficznym, chociaż na początku taką właśnie edycję Linuxa zainstalujemy. Kolorowy interfejs graficzny i myszka prędko pójdą w kąt – bo tu chcę pokazać pracę w interfejsie znakowym Bash. Chcesz podejść do Linuxa na poważnie – zrób to od razu jak należy, profesjonalnie. Prawdziwa moc tego systemu to właśnie shell!
Krok po kroku poznasz polecenia, które pozwalają wykonywać prace na systemie z linii komend, a że komendy pośredniczą między Tobą a systemem, poznasz też co nieco szczegółów dotyczących systemu operacyjnego. Bez tego ani rusz.
Poznasz:
podstawy budowania komend,
korzystania z opcji,
zasady nadawania uprawnień,
polecenia pozwalające wykonywać operacje na plikach,
zobaczysz jak administrować użytkownikami,
pracować ze słynnym edytorem vi,
co to jest i jak rozumieć standardowe wejście, wyjście, potok,
tworzyć zmienne,
poznasz budowę kilku podstawowych plików konfiguracyjnych
i wiele innych rzeczy...
Generalnie, po ukończeniu tego kursu będziesz mieć solidne podstawy pozwalające w następnym kroku na poznawanie administracji systemu albo naukę tworzenia skryptów powłoki Bash. I podkreślam to – ten kurs to nie jest pełny kurs administracji Linuxem, ani skryptowania na Linuxie. Tutaj znajdziesz podstawy pozwalające na pracę z Linuxem z linii komend – tak jak robią to profesjonaliści.
Dla Twojej wygody po każdym materiale video, który skupia się na przedstawieniu konkretnego tematu znajdziesz krótki quiz, który pozwoli ci sprawdzić co zapamiętałeś. Do każdej lekcji masz też propozycję zadań do wykonania oraz rozwiązania tych zadań. Dzięki temu od razu możesz ćwiczyć to, co przedstawiam w kursie, a co wykonasz samodzielnie – to na pewno lepiej zapamiętasz.
Przejrzyj spis treści i jeśli tylko chcesz rozpocząć profesjonalną zabawę z Linuxem – zapraszam do nauki!
Pozwól na kilka uwag dotyczących nauki na tym kursie
Pierwsze i jak sądzę najtrudniejsze zadanie to stworzenie sobie samodzielnie środowiska, w którym będziesz mógł ćwiczyć nabywane umiejętności. Instalacja generalnie nie jest bardzo trudna, ale wymaga pewnej wiedzy o Linuxie, a ty dopiero się go uczysz, coś może więc pójść nie tak. Żeby nie zostawić Cię na lodzie, początkowe lekcje są poświęcone właśnie zainstalowaniu Linuxa.
Linux występuje w różnych dystrybucjach, więc możesz wybrać inną, ale weź pod uwagę, że jeśli napotkasz jakiś specyficzny dla wybranej dystrybucji problem lub ustawienie, to możesz nie znaleźć w kursie wskazówki, jak ten problem rozwiązać. Jeśli więc obawiasz się takich kłopotów, kieruj się tym co pokazuję na kursie.
Oczywiście jeśli już masz dostęp do Linuxa, już masz swoją ulubioną dystrybucję, to nie czuj się zmuszony do oglądania wszystkich filmów po kolei. Wybierz z kursu to, co dla ciebie jest interesujące!
Po przygotowaniu środowiska powinno już być łatwiej. W każdej lekcji poznasz nowe polecenia i nie będzie to sucha informacja, jaką możesz znaleźć w artykule pomocy, ale konkretny przykład zastosowania danej komendy. Przykłady są tak zaplanowane, żebyś mógł u siebie odtworzyć lekcję krok po kroku, co pozwoli np. na wykonanie kolejnych eksperymentów, których nie było w filmie. Gorąco do takiej zabawy zapraszam!
Większość poleceń omawiam dość dokładnie. Zobaczysz przykład prostego uruchomienia komendy z minimalną ilością parametrów, ale już kolejne przykłady będą pokazywały zastosowanie najczęściej używanych parametrów. Nie jest moją ambicją pokazanie wszystkiego – kto by zresztą spamiętał wszystkie możliwe opcje – ale jest moją ambicją dość szczegółowe omówienie najczęściej używanych zastosowań. Jeśli temat Cię zainteresuje, możesz na własną rękę eksplorować inne parametry i z pewnością uda Ci się odkryć coś fantastycznego.
Po lekcji masz quiz – bez stresu – ocen nie wystawiam. Są to 3 pytania z jedną poprawną odpowiedzią do wyboru. Pozwala to na bieżącą kontrolę, czy dałeś radę skupić się w czasie filmu.
Po quizie masz z kolei propozycję kilku zadań. Zadania skupiają się na przećwiczeniu tych rzeczy, które były pokazane w materiale video. To takie „zadanie domowe”. Gorąco namawiam do wykonywania tych zadań. Jeśli masz z czymś kłopot, zajrzyj jeszcze raz do filmu, bo tam na pewno jest odpowiedź, a jeśli coś jest nadal niejasne, to parę pustych linijek niżej, pod zadaniami masz ich rozwiązania.
Na zakończenie kursu możesz sobie wygenerować certyfikat. Jak najbardziej zrób to, dołącz do swojej teczki z „papierami” i ciesz się korzystając z nowej wiedzy.
Trzymam kciuki za Twój sukces w poznawaniu Linuxa i to poznawania w profesjonalny sposób – przez linię poleceń!
Powodzenia!